Planujesz generalny remont mieszkania? A może właśnie szukasz hydraulika albo stolarza, który wykona Twoją wymarzoną kuchnię? Bez względu na to, jakiego fachowca potrzebujesz, zastosuj poniższe uniwersalne zasady bezpieczeństwa. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemności, a także strat w Twoim domowym budżecie? O czym zatem warto pamiętać, zanim zdecydujesz się na współpracę z konkretnym wykonawcą?
Staraj się unikać ustnych umów. W razie problemów trudno będzie udowodnić, jaki zakres prac zobowiązał się wykonać dla Ciebie fachowiec. Umowa nie musi liczyć kilkunastu stron. Wystarczy, że zostaną w niej zawarte kluczowe dla obu stron aspekty, jak zakres prac, czas na ich wykonanie, kwestie płatności oraz ewentualnych reklamacji. Umowę należy sporządzić w dwóch identycznych egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Umowa może być dowodem w sądzie zarówno, gdy umowa nie zostanie wykonana, jak i wtedy gdy zamawiający nie zapłaci za usługę.
Nikt nie lubi pracować za darmo. Dlatego w obrocie funkcjonują takie pojęcia, jak zaliczka oraz zadatek. Czy jest to to samo? Nie, zadatek i zaliczka to dwie różne formy zabezpieczenia dla fachowca. Na czym zatem polega różnica? Inaczej wygląda kwestia zwrotu tych świadczeń, jeżeli umowa nie zostanie wykonana. Zaliczka podlega zwrotowi bez względu na to, po czyjej stronie leży wina za taki stan rzeczy. Z kolei zadatek może zostać zatrzymany przez fachowca, jeżeli klient po prostu się rozmyślił bez podania konkretnej przyczyny. W umowie warto wyraźnie zaznaczyć, czy chodzi o zaliczkę, czy o zadatek. Wyjątkowo zadatek podlega zwrotowi, jeżeli żadna że stron nie ponosi winy za to, że umowa nie została wykonana albo wina leży po obu stronach.
Najczęściej fachowiec wystawia fakturę VAT, a termin jej zapłaty może określać umowa lub może być on podany bezpośrednio na fakturze. Ta forma wraz z treścią pisemnej umowy, zabezpiecza tak naprawdę obie strony. Fachowiec może na podstawie nieopłaconej faktury i umowy dochodzić dwóch roszczeń w sądzie. Z kolei zleceniodawca może bronić się, że nie opłaciło faktury, ponieważ nie zostały wykonane wszystkie postanowienia umowne.
A co w przypadku, gdy fachowiec nie wystawia faktur VAT? Zdecydowanie nie należy wówczas dawać gotówki do ręki, bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Takim zabezpieczeniem może być popularny dowód wpłaty KP (kasa przyjęła). Dzięki temu jako zleceniodawca zdołasz obronić się przed zarzutem, że nie usługi fachowca nie zostały opłacone.
Zdarza się tak, że fachowiec nie wykonuje swojego zobowiązania w terminie. Wówczas nasz prawo Jako zleceniodawca odstąpić od umowy. Co ważne, od umowy możesz także odstąpić także wtedy, kiedy zlecenie zostało co prawda wykonane, ale po terminie i przez to utraciło już dla Ciebie jakąkolwiek wartość. Wówczas w umowie konieczne jest jednak określenie celu, dla realizacji jakiego zostaje zawarta umowa i wskazanie dlaczego zwłoka sprawie, że zlecenie będzie dla Ciebie bezwartościowe. W umowie mozna takze zastrzec prawo do odstąpienia dla obu stron z przyczyn wskazanych w jej treści – te nie mogę jednak zmuszać do obejścia bądź naruszenia prawa. Po odstąpieniu od umowy, strony zwracają sobie wzajemne świadczenia.
Jeżeli zamawiasz usługi fachowca jako konsument, masz prawo do reklamacji nierzetelnie wykonanej usługi. Po zgłoszeniu zastrzeżeń, wyznacz fachowcowi termin na usunięcie wad. Jeżeli tego nie zrobi, możesz odmówić zapłaty za usługę. Jeżeli wady nie da się usunąć, możesz żądać proporcjonalnego upustu. Z kolei, gdy wady czynią wykonana usługę bezużyteczną dla Ciebie, możesz od umowy odstąpić. Co może zrobić fachowiec? Jeżeli żądania klienta są z perspektywy fachowca zbyt kosztowne, może on odstąpić od wykonania umowy. Wówczas naraża się jednak na roszczenia odszkodowawcze ze strony klienta.